Eski Başkanlar|

1945 yılında Fındıklı Yeniköy (Gurupit) köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta okulu Fındıklı’da, liseyi Trabzon Lisesi’nde okudu. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bitirdi.1972 yılında Askerlik görevini bitirdikten sonra Rize ilinde özel bir fabrikanın muhasebeciliğini yaptı. Daha sonra Fındıklıda Muhasebe Bürosu açtı. Muhasebecilik yaparken bir yandan da Fındıklı orta okulunda ve Fındıklı Ticaret Lisesi’nde muhasebe dersinde vekil öğretmenlik yaptı.

1975 yılında Fındıklı ilçe yönetimine girerek siyasete başladı.1977 yılında CHP’den il encümen üyeliğine seçildi.12 Eylül 1980 ihtilalinde Halkevleri üyesi olduğu gerekçesi ile tutuklandı. Bir süre tutuklu kaldıktan sonra hakkında açılan davalardan beraat etti ve serbest bırakıldı. 1984 yılında yapılan Mahalli idareler seçimlerinde Halkçı Parti Fındıklı Belediye Başkan adayı Erdoğan Sankur Sarı’ya destek verdi ve seçimin kazanılmasında önemli katkı sağlayarak kendisi de belediye meclis üyeliğine seçildi. Bu yıllarda yaşamı-nı sürdürmek için kırtasiye dükkânı işletti.

1987 yılında SHP Fındıklı ilçe Başkanlığına seçildi. 1989 yılında SHP adayı olarak girdiği mahalli idareler seçimlerinde Fındıklı Belediye Başkanlığına seçildi. Belediye Başkanlığı yaptığı süre içinde çok başarılı çalışmalar yaptı. Her zaman halkın içinde yer aldı. Zaman zaman belediye personeli ile bizzat kendisi de çalışarak halkın sevgisini kazandı. Belediyenin kısıtlı imkanları olmasına rağmen hırslı ve istekli çalışmalarına devam etti. Elinden telsizi hiç bırakmaz, ilçede bir olumsuzluk olursa personeli ile gece gündüz telsizle irtibat kurar ve eksiklikleri giderirdi. Meclis üyeleri ile çok uyumlu çalışır ve onlarla birlikte fikir alışverişinde bulunarak yapılacak iş ve yatırımlara birlikte karar verirdi. İlçe parti örgütü ile her zaman irtibat halinde olur, boş zamanlarında partiye uğrar, sohbet eder ve bilgi alışverişinde bulunurdu.

Ne yazık ki genç yaşta Belediye Başkanlığı görevi sırasında geçirmiş olduğu talihsiz bir trafik kazası ile 24 Eylül 1992 tarihinde vefat eden Hayati Aykut evli ve iki çocuk babası idi.

Comments are closed.

Close Search Window