Eski Başkanlar|

1924 yılında Viçe (Fındıklı) kazasının Andravat (Avcılar) köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Viçe’de (Fındıklı), orta okulu Hopa’da okudu. Artvin Lisesi 2. Sınıfından ayrıldı. Zahire ve Kereste ticareti ile uğraştı. Bir dönem Esnaf Kefalet odası Başkanlığını yürüttü. Fındıklı Fiskobirlik yönetiminde yer aldı.

Siyasete 1950 yılında Andravat (Avcılar) köyü muhtarlığına seçilerek başladı. Rakiplerinin 6 ay mahkumiyeti olduğu gerekçesi ile seçim kuruluna yaptıkları itiraz kabul görmedi ve muhtarlık görevine başladı. Muhtarlık görevinde ilk iş olarak köy yolunun yapılması için azaları birlikte köy ihtiyar meclisinde almış olukları “yapılacak köy yolunda her aileden bir kişi çalışacak, yol çalışmasına katılmayan aileler ücret ödeyecek” şeklindeki karara köyün ileri gelenleri karşı çıkarak yol yapımında çalışmak veya ücret ödemek istemediler. Ancak yol yapımına ilişkin köy ihtiyar meclisi karara resmi yollardan köylülere tebliğ edilerek yol yapımına başlandı ve kısa sürede köy yolu tamamlandı.

Sıra köyün su sorununu çözmeye gelmişti. Dönemin Fındıklı Kaymakamı Necmettin Karaduman ile birlikte köyde yapılan toplantıda içme suyunun da köy halkı tarafından imece usulü ile yapılmasına karar verildi ve kısa süre içerinde köye içme suyu getirildi.

1968 yılında yapılan Belediye Başkanlığı seçimlerine Başkanlığa aday olması şeklindeki telkinleri sonucunda Fındıklı Belediye Başkanlığına adaylığını açıklayarak seçim yarışına girdi ve Fındıklı Belediye Başkanlığına seçildi.

Dost sohbetlerinde sıkça bahsettiği, Belediye Başkanlığı döneminde Erzurum Valisi olan Muhtarlık döneminin Fındıklı Kaymakamı Necmettin Karaduman’ın ilçemizi ziyareti sırasında yapım aşamasında olan İrfan Ataç Caddesinden denize doğru yapılan yağmursuyu kanalı ile iskele girişindeki umumi tuvalet inşaatının incelenmesi sırasında “ Eğer Bir Başkan Tekrar Seçime Girip Kazanmak İstiyorsa Yer Altına Yatırım Yapmaz, Ancak Gerçekten Halkına Hizmet Etmek İstiyorsa Öncelikli İşi Şehrin Altyapısını İnşa Etmek Olmalıdır” diye telkinde bulunduğundan bahsederdi.

Başkanlığı döneminde İrfan Ataç Caddesindeki genişleme çalışmaları kapsamında köşe başında bulunan babasının dükkanını istimlak etmesi üzerine Babasının “Bula bula istimlak edecek Babanın yerini mi buldun” deyip kızarak uzun süre konuşmamıştır.

1947 yılında Ayşe Şişman’la evlenip Gülseren, Selim Ruhi, Selçuk ve İsmail adında 4 çocuk babası olan Rasim Selimoğlu 2 Şubat 2000 tarihinde vefat etmiştir.

Comments are closed.

Close Search Window