Haberler|

“Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa çevresinde İsrail’in Arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dahil çok sayıda masum Filistinli vatandaşların yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz. Bayram günlerinde de sürdürülerek Gazze’ye de yöneltilen saldırılar çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Saldırılar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail’in bu saldırıları en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir.
​Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklarına el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. İsrail’in bu gayri insanı saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletlerin (BM) saldırıların durdurulması için uluslararası ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz.
​Kudüs ve Gazze’de devam eden İsrail saldırganlığı, BM kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail’in hesap vermesi, suçların sorumlularının cezalandırılmaları için Uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz, artık İsrail’e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır.
​Fındıklı Belediyesi Meclis Üyeleri olarak, İsrail saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz.”
Fındıklı Belediye Meclisi

Comments are closed.

Close Search Window