Haberler|

Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa, sahil ilçeleriyle birlikte kendilerinin de çöp dökme alanı konusunda sıkıntılar yaşadıklarını ifade ederek, aktarma istasyonunda çalışmaların son aşamaya geldiğini ve inşaatın tamamlanmasıyla sıkıntıların kökünden çözüleceğini söyledi.
“ÇÖPLERİ VAHŞİ DEPOLAMA İŞİ SONA ERECEK”
Çöp aktarma istasyonu inşaat alanında incelemelerde bulunan Başkan Basa, “Uzun yıllardır hem Pazar’da hem komşu ilçelerde çöpler, dere kenarlarında veyahut yol kenarlarında vahşi depolama dediğimiz usul ile depo ediliyordu. Bu sorunun çözümü için bizler de yaklaşık 5 yıldır çalışmalarımızı devam ettiriyorduk. Fındıklı ilçesinde eski maden ocağı alanında bir proje düşünülmüştü. Ancak orada ruhsat konusunda sıkıntı olduğundan çözüm çıkmadı. Orada aktarma değil depolama tesisi yapılacaktı. En sonunda uygun yer olarak buraya yani, Pazar Çayeli arası, Çayeli Tünelinin biraz Pazar tarafında karar verildi.  Burada, çöpler belediyenin çöp kamyonlarıyla gelip rampadan çıkacak ve Rize’deki çöp aktarım istasyonu gibi, tıra yüklenip Of ilçesindeki depolama tesisine gidecek. İleride, buradaki teknolojiyi geliştirip ayrışım veya enerji sistemi entegre edilerek daha modern bir kullanım alanı haline getirilmesi hedefleniyor.” dedi.
“YANLIŞ BİLGİLENDİRMELER YAPILIYOR”

Uzun süredir medyada değişik kesimler tarafından yanlış bilgilendirmeler yapıldığını söyleyen Basa, “Sonuçta çöpleri götürüp dökeceğimizi mantıklı bir yer yoktu. Ne Ardeşen ne Fındıklı’da ne Hemşin ne de Çamlıhemşin’de. Uzun yıllardır bu şekilde idi. 5 senedir yaptığımız çalışmalar neticesinde artık burada modern bir tesis kuruluyor.  Yani burada depolama olmayacak. Çöp arabalarının getirdiği çöpler, tırlar ile Of’taki tesise nakledilecek. Hava şartlarında bir olumsuzluk yaşanmazsa bu tesis 60 gün içinde bitirilerek Kaçkar İtfaiye Birliği’ne teslim edilecek ve hizmete başlayacak.

(Pazar53 Haber)

Comments are closed.

Close Search Window