Haberler|

BİR YIL

4 Mevsim

12 Ay

52 Hafta

365 Gün 6 Saat

8766 Saat

525.960 Dakika

31.557.600 Saniye

2020 yılını dünya halkları için salgın yoksulluk ve krizlerle tamamladık. Salgın nedeni ile bir yıl içerisinde dünyada 17 saniyede bir kişi, ülkemizde ise 8 dakikada bir yurttaşımız yaşamını yitirdi. Sağlık sistemi çöktü, sağlık emekçileri tüm olumsuz koşullara rağmen insanlığa hizmet edebilmek için kendi canlarını hiçe saydı.

2020 yılı bize parasız sağlık ve eğitimin temel bir hak olduğunu bir kez daha gösterdi. Herkes için ücretsiz, nitelikli ve kaliteli sağlık hizmeti bir haktır.

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde emperyalizme karşı verilen bağımsızlık ve kurtuluş savaşı sonunda Cumhuriyet ilan edilmiş ve devrimlerle aydınlık yarınlarımızın temelleri atılmıştı. Halklarımızın sorunları saniyenin yıla dönüşümündeki azalış gibi azalıyor, özgürlüklerimiz artıyordu.

Ne yazık ki Cumhuriyetimizin birinci yarısından sora yine emperyalizme boyun eğilmiş ve sorunlarımız hızla artmaya başlamıştır. 1980 yılından sonra özellikle de son yirmi yıldır halkımızın sorunları katmerleşerek artmış, insan hak ve özgürlükleri kısıtlanmış, yolsuzluklar ve liyakatsizlik artmış, cumhuriyet değerlerinden uzaklaşılmıştır. Emperyalizm ve işbirlikçileri halkımızın kanını emerek büyürken halkımız hızla yoksullaşmıştır.

2021 yılının sorunlarımızın hızla azaldığı, adaletin hakim olduğu, doğaya saygılı ve sağlıklı, eşit, özgür, kardeşçe ve insanca yaşayacağımız, sözün, yetkinin, kararın emekçi halkımızda olduğu bir yıl olmasını diliyorum. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına doğru koştuğumuz bu yıllarda yeniden demokrasi, özgürlükler ve devrimlerin hayata geçerek demokratik bir ülke yaratma mücadelesi ile dolu bir yıl olmasını diliyorum.

Aydınlık yarınlarımız emekçi halkımızın azimli ve mücadeleci ellerindedir.

Comments are closed.

Close Search Window