Haberler, Kültür Sanat|

Fındıklı Belediyesi Kadın Korusu, Türk Halk Müziği’nin unutulmaz isimlerinden Kıvırcık Ali’yi ölümünün 12. yıl dönümünde verdiği konserle andı. Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, “Cahil bir toplum olsun istiyorlar. Ama unutuyorlar ki bu topraklarda 14 yıl evvel kaybettiğimiz Kıvırcık Ali gibi nice yazarımız, ozanımız, yurtseverimiz var” dedi.

Türk Halk Müziği eserleriyle bilinen usta sanatçı Kıvırcık Ali, ölümünün 12. yılında Rize’de Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu’nun Turan Bulak Kültür Merkezi’nde düzenlediği konser programıyla anıldı.

“BU TOPRAKLAR DEVRİMCİ, YAZAR, OZAN, ŞAİR, MÜZİSYEN YETİŞTİRİR”

Programda konuşan Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, şunları söyledi:

“Yıl 1968, ben de 1968 doğumluyum Kıvırcık Ali de öyle. Anadolu coğrafyasında dünyaya geldi ve çok kısa sürede, 2011 yılında 43 yaşında kaybettik. Bu topraklar devrimci, yazar, ozan, şair, müzisyen yetiştirir. Bu topraklar ülkesini seven, barışı koruyan, özgürlük aşkıyla yanan insan yetiştirir. Bu topraklara son zamanlarda başka tohumlar ekilmeye çalışıldı, çalışılıyor ve devam ediyor. Barış yok edilmeye çalışılıyor, kutuplaştırmaya çalışıyorlar. Sanatı ve sanatçıyı yaşarken öldürmeye çalışıyorlar. Edebiyatı yok sayıyorlar, okumak hak getire. Cahil bir toplum olsun istiyorlar ama unutuyorlar ki bu topraklarda bugün 14 yıl evvel kaybettiğimiz Kıvırcık Ali gibi nice yazarımız, ozanımız, yurtseverimiz var. Bu topraklar ileriye, medeniyete, barışa, özgürlüğe gebe ve çocuklar doğuruyor. Bu mücadele asla ve asla, hangi baskı ve zulmünüz olsa bile galip gelemeyecek.

“AYDINLARIMIZIN IŞIĞINI ÇOCUKLARIMIZA İŞLEMEK BİZİM GÖREVİMİZ”

Bu topraklarda eşit, kardeşçe, özgür yaşayacağımız, sanatın değerli olduğu önemsendiği, edebiyatın vücudumuza işlendiği, müziğin sadece kulaklarımızda tını olarak değil bir yaşam felsefesinin olduğu bir ülke yaratılacak. Dün emperyalizme karşı dedelerimiz savaş verdi. Türkülerimizle, halayımızla savaş zaferinin coşkusunu kutladı. Bugün bizim görevimiz, atalarımızın bize emanet ettiği bu topraklarda ifade ettiğimiz gibi Kıvırcık Ali’leri veya birçok sanatçımızın, aydınımızın, yurtseverimizin bize çizmiş olduğu o değerleri, o ışıkları çocuklarımıza vererek, işleyerek yarınımızı aydınlatmaktır. Her şeyden önemlisi sevgili kadın koromuz, Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu işte tam da bu anlayışın ürünüdür. Çocuk korosu, tiyatro topluluğumuz, Fındıklı Belediyesi Kadın Tiyatro Topluluğu, Çocuk Tiyatro Topluluğu ve Meci Tiyatro Topluluğumuz tam da bunun ürünüdür, iyi ki varsınız.”

“AZİM VE KARARLILIK KORONUN MÜZİKAL YÖNÜNÜ GELİŞTİRDİ”

Fındıklı Belediyesi Sanat Yönetmeni ve Koro Şefi Serdar Albayrak ise şu ifadelere yer verdi:

“Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu belli bir misyon ve vizyona sahip. Bu koronun kuruluş nedeni aslında Fındıklı’daki imece kültürünü örgütlemek adına. Kadınların örgütlendiği bir yapı aynı zamanda bir sosyal dayanışma örneği. Başlangıç itibarıyla bu duygu ile başlandı fakat kadın arkadaşların azmi, kararlılığı özellikle çalışma konusundaki azmi koronun müzikal yönünü de geliştirdi. Şimdi bu gördüğümüz tablo ile karşı karşıyayız. Başarılı bir konser geçirdiğimizi düşünüyorum, ruhu şad olsun, ışığı bol olsun sevgili Kıvırcık Ali’nin. Her yıl biz mutlaka iki değerli sanatçımızı o yıla atfen anıyoruz. Bu yıl da Kıvırcık Ali ve Aşık Veysel anması gerçekleştireceğiz. Kıvırcık Ali başarılı bir konser oldu Aşık Veysel için de bizi tüm bizi takip eden tüm değerli takipçilerimizi bekliyoruz.”

“ONUN TÜRKÜLERİYLE İNSANLARI BULUŞTURMAK İSTEDİK”

Anma konserinin bitiminde konuşan Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu üyeleri ise şunları söyledi:premzedeler için kayıt masası oluşturuldu

– “Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu olarak toplumsal olaylara, türkü sanatçılarına, bütün sanat icra eden sanatçılara saygımız sonsuz. Eserleriyle insanlara yol göstermiş sanatçıları anmak için yola çıktık. Geçen sene de Kazım Koyuncu’yu anmıştık, Aşık Mahsuni Şerif’i anmıştık. Ocak ayında da Kıvırcık Ali’yi anmak istedik, onun türküleriyle insanları buluşturmak istedik, onu tanıtalım istedik. Ruhu şad olsun diyoruz, biz onun türkülerini hep yaşatmaya devam edeceğiz.”

– “Biz çok mutluyuz. Çok güzel bir gece geçirdik, Kıvırcık Ali’yi anmak da çok güzeldi.”

– “Çok duygulandık biz de. Böyle bir programın içinde olmak gerçekten çok güzeldi.”

– “Halk ozanlarımızı anmak bize çok büyük gurur veriyor. Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu olarak bu şekilde kaybolan değerleri her zaman yaşatacağız.”

– “Böyle değerli bir sanatçıyı acaba gerektiği gibi anabildik mi bilmiyorum ama bir şeyler yapmaya çalıştık.”

– “Sanatın her türlüsü güzeldir, hele ki sınıf ayrımı yapmayan, kardeşliği savunan sanatçılara hayranım. Andığımız için de çok mutluyum.”

Konser Kaydı

Comments are closed.

Close Search Window