Haberler|

Fındıklı Belediyesi Gençlik Meclisi 1. Toplantıyı Gerçekleştirdi

Fındıklı’da Esnaf Meclisi’nin ardından Gençlik Meclisi de Fındıklı’yı yöneten ekibin bir parçası olma yolunda ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya gençlerin ilgisi yoğundu. Meclis divanı oluşturulduktan sonra divanda yürütücü görevini üstlenen Gökmen Turna söz alarak açılış konuşmasını yaptı. Fındıklı Gençlik Topluluğu bünyesinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek meclisin oluşum sürecine ilk adımları attıklarını belirten Turna, ‘Gençlik gelecek Fındıklı güzelleşecek’ şiarını benimsediklerini vurguladı.

Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu ilk olarak tersine düşünmenin gerekliliğine değindi. Gençliğin aykırı fikirler üretmesinin Fındıklı için daha verimli sonuçlar doğuracağını da ekledi. Çervatoğlu, ‘Genç denince kafamızda oluşan soru işaretlerini ve kaygıları öncelikle kırmamız gerekiyor. Gençlik gelecek ve gelecek aydınlanacak. Biz nasıl ki yeni mezun olmuş bir doktora canımızı emanet edebiliyorsak politik alanı da gençlerle paylaşmalı ve gerekli deneyimi edinmelerine öncülük etmeliyiz. Bizler spor, satranç veya herhangi başka bir alanda gençliğin yeteneğine yenik düşebiliriz bu yüzden gençliğin farkında olmalıyız’ dedi. Fındıklı Belediyesi’nin en sağlıklı şekilde gençlikle yönetilebileceğini önemle vurguladı.

Fındıklı Belediyesi gençlik olmadan yönetilmeyecek sözünü de yineleyen Çervatoğlu, belediye olarak gençlerin önünü açacaklarını açıkladı. Mecliste görev alacak temsilcilerin de Fındıklı halkına zaman ayırmaya özen göstermeleri gerektiğinin ve toplumsal olaylara sahip çıkacak nitelikte olmalarının önemi üzerinde durdu.

Daha sonra Fındıklılı gençlerin sorunları ve çözüm önerilerine yönelik tartışmaya geçildi.  Gençler yoğunlukla kültürel ve sosyal faaliyetlere yönelik taleplerini dile getirirken günün en dikkat çekeni ise Batman kostümüyle söz alan Fındıklılı genç oldu. Kostümüyle farkındalık yaratan genç ‘Dünyaya Fındıklı’dan sevgiyi, barışı ve adaleti yaymalısınız ve bu kararı alırken bir kahramana ihtiyacınız yok, çünkü hepiniz zaten birer kahramansınız ve Mustafa Kemal Atatürk’ün öğrencileri, askerleri, ilke ve devrimlerinin koruyucularısınız’ mesajını iletti. Daha sonra Fındıklı’da sinema, tiyatro eksikliklerinin yanında Fındıklı’nın alt geçitlerinin imece usulüyle gençlik tarafından temizlenip renklendirilerek işlevsel kullanılmasına yönelik çözüm önerileri de dile getirildi. Toplantıda çoğunlukta bulunan lise öğrencileri de belediye projesi olarak yer alan ancak hayata geçirilmeyen Şehit Cavit Köroğlu Anadolu Lisesi civarındaki köprü ihtiyacının giderilmesine yönelik beklentilerini iletti. Aynı zamanda Fındıklı’da bulunan üniversite öğrencileri de çöp kovalarının eksikliğine dair taleplerini iletirken Çervatoğlu bu tarz altyapı sorunlarının haricinde dil kursları ve gençlerin kendilerini geliştirebilecekleri eğitim amaçlı projeler de geliştirdiklerini belirtti. Bir diğer talep ise gençlerin istihdamına yönelik çalışmaların yapılabileceğine dairdi.

Toplantıya Ardeşen’den katılan bir grup genç de Fındıklı’dan beklentilerini dile getirdi. Fındıklı’da yapılacak kültür, sanat ve spor faaliyetlerinin yoğunlaşmasına yönelik kendileri de katkı sunacaklarının altını çizerken Fındıklı ile dayanışma halinde olacaklarını belirtti.

Toplantıya hakim olan düşünce gençliğin Fındıklı’yı geliştirebileceklerine yönelikti. Daha yaşanılabilir Fındıklı için belediye olanaklarının gençlere her zaman sağlanabileceğinin sözünü veren Çervatoğlu ‘hayallerinizi büyütün, birlikte üretelim, düşünelim ve tasarlayalım’ dedi.

Daha sonra gönüllülük esasına dayalı olarak Belediye Meclisi’nde gençliği temsil etmek üzere 15-30 yaş aralığında içlerinde üniversite ve lise öğrencisi de bulunan yedi kişi görev aldı. Birçok problemin dile getirildiği toplantıda farklı etkinlik fikirleri de gençliğin dinamizminin Belediye Meclisi’nde her an hissedileceğinin sinyali olarak değerlendirilebilir.

Comments are closed.

Close Search Window